Video: Ottawa sunny & snowy day.
ហ៊ុន សែន ប្រើត្រីបកទប់ទល់សេះទឹមសម រង្ស៊ី និងកឹម សុខា
Phnom Penh Post (Post Staff)
ដោយសារមួយរយៈចុងក្រោយនេះ ពុំសូវមានអ្នកវិភាគនយោបាយតាមក្រឡាអុក ដូចមុននោះ ក្នុងនាមខ្ញុំជាអ្នកចេះលេងអុកខ្លះដែរ សូមចូលខ្លួនបន្តវិភាគពីរៀមច្បងមុនៗ ដើម្បីចែករំលែក គ្រាន់ទុកជាពុទ្ធិ ហើយដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងប្រសាសន៍លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានប្រតិកម្មកាលពីថ្ងៃទី ១៩ មករា នៅខេត្តស្វាយរៀង «វាមិនដែលមានត្រីបក ៥»។
វាជារឿងត្រឹមត្រូវព្រោះអ្នករាយការណ៍ជូនសម្តេច ខុសការពិត។ បើខ្ញុំចាំមិនច្រឡំទេ នោះគឺមិនដែលគេវិភាគអំពីត្រីបក៥នោះទេ គឺធ្លាប់មាន «ត្រីបកទឹម ៣» និង «ត្រីបកទី ៤ អាចនឹងបក» តែប៉ុណ្ណោះ។
ការវិវត្តនៃស្ថានការណ៍នយោបាយ នៅកម្ពុជាពីមួយសម័យកាល ទៅមួយសម័យកាល សុទ្ធតែបានបង្កើនភាពស្មុគស្មាញឡើងៗ ជាពិសេសនៅសម័យកាលចុងក្រោយនេះ ដែលគេដឹងឮគ្រប់ៗគ្នាថា «សម័យឃ្លោកលិច អំបែងអណ្តែត» គឺមានភាពស្មុគស្មាញដូចទៅនឹងក្រឡាអុក សម្រាប់អ្នកមិនចេះលេងអុក ហើយមើលមិនយល់យ៉ាងដូច្នេះដែរ។
ប៉ុន្តែសម្រាប់ទស្សនៈខ្ញុំផ្ទាល់ យើងអាចចាត់ទុកល្បែងនយោបាយ ដែលតួអង្គនយោបាយ សំខាន់ៗកំពុងតែលេង នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ទៅនឹងក្រឡាអុក «ប្រើត្រីបកទប់ទល់សេះទឹម»។ សម្រាប់មជ្ឈដ្ឋានអ្នកចេះលេងអុក មិនពិបាកយល់ទេ អ្វីទៅជាត្រីបក? អ្វីទៅជាសេះទឹម? ហើយកូនអុកទាំងពីរប្រភេទនេះ មានសារប្រយោជន៍បែបណា និងត្រូវដើរក្រឡារបៀបម៉េចនោះ។ ត្រីជាប្រភេទកូនអុក ដែលអ្នកលេងអុកទាំងពីរត្រូវមាន គឺចំនួន៨ស្មើគ្នា។
ដំបូងគ្រាន់តែជាកូនត្រីធម្មតា នៅពេលអ្នកលេងម្ខាងបានដើរកូនត្រី ពីក្រឡាទី ៣ របស់ខ្លួន ទៅដល់ក្រឡាទី៣សម្រាប់ដាក់កូនត្រី របស់អ្នកលេងម្ខាងទៀតនោះ កូនត្រីធម្មតា នឹងត្រូវក្លាយទៅជាកូនត្រីបក។ លក្ខណៈពិសេស របស់ត្រីបក គឺអាចប្រែពីដើរទៅមុខត្រង់ មកដើរខ្វែងក្រឡា ៤ ទិសទៅវិញ។ គេតែងតែប្រើវាដើម្បីដូរ ឬដេញ និងទប់ ឬបិទ ជាដើម។
ចំណែក កូនសេះវិញ ជាកូនអុកមួយប្រភេទ ដែលអាចដើរដោយលោតឆ្វេង ឬស្តាំ និងលោត មុខ ឬក្រោយ៣ក្រឡា ហើយកាលណាសេះនៅក្បែរគ្នា ២ គេហៅថាសេះទឹម។ ប្រសិទ្ធភាពរបស់វា គឺអាចការពារមិនឲ្យកូនអុកគូប្រកួតចូលក្បែរបានឡើយនៅខាងមុខ ៨ ក្រឡា និងខាងក្រោយ៨ក្រឡា ហើយភាគច្រើនគេប្រើដើម្បីបំបែក បំភ័យដល់ក្រឡាអុកភាគីម្ខាងទៀត និងជួនកាល គេក៏ប្រើសម្រាប់ ដូរ ឬដេញផងដែរ។